فواید موز برای سلامتی

۲۹ دی ۱۴۰۱ 0 سلامت
فواید موز برای سلامتی
موز محبوب ترین میوه در دنیاست. به طور متوسط هر یک از ما هر سال 10 کیلوگرم موز (حدود 100 موز) می خوریم. موز شکلی مشخص و گوشتی سفت اما خامه ای در داخل پوست ضخیم و غیرقابل خوردن دارد. در حالی که مردم تصور می کنند موز دارای پوست زرد است، رنگ آن از سبز (زیر رسیده) به زرد (رسیده) به قهوه ای (بیش از حد رسیده) تغییر می کند.
موز در خوشه های 50 تا 150 تایی رشد می کند، با موزهای منفرد که در دسته هایی به نام "دست های" 10 تا 20 تایی در یک زمان گروه بندی می شوند.
محبوب ترین نوع موز، انواع بزرگ، زرد و با پوست صاف موز شیرین است.

فواید موز:سلامت روده

موز به دلیل محتوای بالای پکتین، یک فیبر محلول که نه تنها به کاهش کلسترول کمک می کند، بلکه عملکرد روده را عادی می کند، اثر تسکین دهنده ای بر روده دارد. محتوای فیبر بالای موز به تقویت احساس سیری کمک می کند و به نظر می رسد نفخ را کاهش می دهد.
نشاسته مقاوم موجود در موز همچنین دارای اثر پری بیوتیک است و به سوخت رسانی به باکتری های روده کمک می کند، بنابراین تعداد آنها افزایش می یابد و ترکیبات مفیدی به نام اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می کنند.

فواید موز:سلامت قلب

موز سرشار از ریزمغذی‌های ارزشمند، به‌ویژه پتاسیم است که یکی از مهم‌ترین الکترولیت‌های بدن است. پتاسیم به تنظیم عملکرد قلب و همچنین تعادل مایعات کمک می کند که یک عامل کلیدی در مدیریت فشار خون است. اثربخشی غذاهای غنی از پتاسیم مانند موز در کاهش فشار خون و محافظت در برابر بیماری های قلبی و سکته مغزی به خوبی پذیرفته شده و با شواهد علمی قابل توجهی تقویت شده است.

فواید موز:سوزش سر دل

موز نارس به خنثی کردن اسید معده کمک می کند و به نظر می رسد یک ترکیب گیاهی موجود در آن، لئوسیانیدین، ضخامت غشای مخاطی معده را افزایش می دهد. این بدان معنی است که موز، تا زمانی که هنوز رسیده باشد، ممکن است یک مکمل غذایی مفید برای کسانی که سوزش سر دل دارند، باشد.

فواید موز:تقویت کننده انرژی

از آنجایی که موز محتوای آب کمی دارد، معمولا کالری بیشتری نسبت به سایر میوه ها و همچنین قند بیشتری دارد. آنها حاوی قند به شکل ساکارز، فروکتوز و گلوکز در ترکیب با فیبر هستند، این به آنها اجازه می دهد تا یک افزایش فوری و در عین حال پایدار انرژی را تامین کنند. از آنجایی که سرشار از پتاسیم هستند، از انقباض عضلانی در حین ورزش حمایت می کنند و ممکن است خطر گرفتگی عضلات را کاهش دهند. به این ترتیب، موز هم قبل و هم در طول یک فرم طولانی مدت ورزش فشرده، گنجایش ارزشمندی دارد.

فواید موز:ضد افسردگی

موز حاوی تریپتوفان، اسید آمینه ای است که بدن آن را به ماده شیمیایی سروتونین مغز تبدیل می کند. این ماده شیمیایی مغز برای کمک به آرامش، بهبود خلق و خو، کاهش اضطراب و به طور کلی باعث می شود احساس شادی بیشتری داشته باشید. با این حال، افزایش سطح تریپتوفان خون به تنهایی از طریق رژیم غذایی بسیار دشوار است، و اگرچه مطالعات حیوانی ارتباط احتمالی بین مصرف موز و بهبود اضطراب و افسردگی را نشان می دهد، احتمالاً بیشتر به محتوای آنتی اکسیدانی موز مربوط می شود.

آیا موز برای همه بی خطر است؟

موز برای همه مناسب نیست، به عنوان مثال، ممکن است باعث میگرن در افرادی شود که مستعد ابتلا به آن هستند.موز ممکن است در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند.