آیا توت فرنگی قندخون را بالا می برد؟

۰۳ آذر ۱۴۰۱ 0 آشپزی
آیا توت فرنگی قندخون را بالا می برد؟
آیا توت فرنگی و دیابت می توانند با هم کنار بیایند؟ تا همین اواخر، پزشکان به افراد دیابتی توصیه می‌کردند که میوه‌ها را به دلیل قند موجود در آن مصرف نکنند. با این حال، در سال های اخیر، به نظر می رسد تحقیقات علمی برخلاف این روند پیش می رود.

توت فرنگی و دیابت

اگر دیابت دارید، مهم است سطح قند خون خود را کنترل کنید. برای انجام این کار، باید میزان کربوهیدرات دریافتی خود را کنترل کنید. میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات منبع سالمی از کربوهیدرات ها هستند. بنابراین، توت فرنگی و سایر انواع میوه ها یک گزینه هستند، نکته مهم مصرف مقادیر کم است.در مورد توت فرنگی، مقدار کم به معنای یک قسمت از 7-8 میوه است.

شاخص گلیسمی توت فرنگی  (قند توت فرنگی چند است؟)

شاخص گلیسمی بر اساس محتوای کربوهیدرات یک ماده غذایی خاص بر سطح قند خون نشان می دهد. هر چه شاخص گلیسمی بالاتر باشد، قند خون بالاتر است.توت فرنگی دارای شاخص گلیسمی 25 است، بنابراین میوه ای با شاخص گلیسمی پایین است.
در دهه های اخیر، شواهد علمی ارتباط بین افزایش مصرف میوه و سبزیجات و کاهش بروز دیابت نوع 2 را نشان داده است.
تحقیقات نشان داده است که پلی فنول ها متابولیسم قند را بهبود می بخشند. تا به امروز، به خوبی مستند شده است که توت فرنگی غنی از پلی فنول است و دارای طیف گسترده ای از ترکیبات فنلی است. اینها از اسیدهای فنولیک و فلاونوئید تا مولکول های پلیمریزه شده را شامل می شوند. 
محققان کانادایی پیشنهاد می کنند که توت فرنگی و دیابت با هم سازگار هستند. در یک مطالعه آنها نشان دادند که مصرف 333 میلی گرم پلی فنول به مدت 6 هفته از توت فرنگی و کرن بری می تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد. 
تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا نشان داده است که توت فرنگی قند خون و خطرات مرتبط با چاقی و دیابت را کاهش می دهد. 
پژوهشگران ایرانی تأثیر توت فرنگی خشک شده منجمد را بر بیماران دیابتی آترواسکلروز بررسی کردند. نتایج نشان داد که بیماران کنترل قند خون و وضعیت آنتی اکسیدانی را بهبود می بخشند.
محققان هندی و استرالیایی مطالعه مهمی را برای ارزیابی تأثیر عصاره های مختلف توت فرنگی بر سطح گلوکز انجام داده اند. نتایج تایید کرد که این میوه های خوشمزه می توانند متحد ارزشمندی در مدیریت دیابت باشند.
طبق تحقیقات علمی، مصرف خوراکی عصاره توت فرنگی به مدت 45 روز در حیوانات دیابتی باعث کاهش قابل توجه قند خون می شود. 
تحقیقات رابطه خوبی بین توت فرنگی و دیابت را تایید می کند. میوه هایی مانند زغال اخته و توت فرنگی باعث بهبود هیپرگلیسمی و هیپرانسولینمی بعد از غذا در بزرگسالان چاق با مقاومت به انسولین می شوند.