چه عواملی باعث کاهش شنوایی می شوند؟

۱۷ بهمن ۱۴۰۲ 0 سلامت
چه عواملی باعث کاهش شنوایی می شوند؟

دلایل کاهش شنوایی: سر و صدا

بسیاری از افراد کم شنوایی را با قرار گرفتن بیش از حد در معرض صدای بلند و دلیل موجه مرتبط می دانند. کاهش شنوایی ناشی از صدا به دلیل آسیب ساختاری در گوش داخلی (حلزون گوش) و سلول های مویی است که به صدا پاسخ می دهند. این می تواند منجر به کاهش جزئی تا شدید شنوایی در یک یا هر دو گوش شود و اغلب ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سر و صدا در موقعیت هایی مانند:
  • گوش دادن به صدا با حجم بالا
  • ایستادن خیلی نزدیک به بلندگوها در کنسرت ها
  • قرار گرفتن در معرض نویز شغلی (مثلاً کشاورزی، نظامی، ساختمانی)

دلایل کاهش شنوایی: ضربه به گوش یا سر

در حالی که به اندازه قرار گرفتن در معرض صدا شایع نیست، کاهش شنوایی می تواند به دلیل ضربه ناشی از نیروی بلانت به گوش یا سر نیز باشد. در مورد اول، صدمات می تواند شامل پارگی پرده گوش، تورم و تجمع مایع یا دررفتگی استخوانی باشد. ضربه به سر می تواند منجر به آسیب مغزی تروماتیک (TBI) مانند ضربه مغزی شود که بر مناطقی از مغز که مسئول پردازش شنوایی هستند تأثیر می گذارد.

دلایل کاهش شنوایی: عفونت گوش

از دست دادن شنوایی می تواند به طور موقت در طول عفونت گوش میانی رخ دهد. همانطور که باکتری ها و ویروس ها وارد گوش می شوند، می توانند باعث تورم لوله های استاش (لوله های باریکی که گوش شما را به گلو متصل می کنند) شوند و از تنظیم فشار و مایعات جلوگیری کنند. این تجمع می تواند رسیدن صدا به پرده گوش را سخت کند و حتی پردازش آن را برای مغز سخت تر کند. عفونت های شدید گوش می تواند به پرده گوش آسیب برساند و منجر به کاهش شنوایی طولانی تر یا دائمی شود.

دلایل کاهش شنوایی:ژنتیک

حتی اگر کم شنوایی عمدتاً با عوامل محیطی مرتبط است، می تواند به صورت ژنتیکی نیز منتقل شود. در واقع، مطالعات نشان داده اند که نزدیک به 60 درصد موارد کم شنوایی در نوزادان را می توان به استعداد ژنتیکی اشاره کرد

دلایل کاهش شنوایی: موم گوش 

کم شنوایی شما می تواند به سادگی وجود جرم گوش بیش از حد در گوش شما باشد.موم ماده ایی است که برای تمیز نگه داشتن گوش مفید است. با این حال، برخی از افراد مستعد تجمع جرم گوش و ضربه هستند که می تواند باعث کاهش شنوایی شود. علاوه بر این، جرم بیش از حد گوش بدون برداشتن مناسب می تواند منجر به تجمع مایعات و عفونت های بعدی گوش شود.