آیا کدو تنبل برای دیابت مفید است؟

۲۶ آبان ۱۴۰۱ 0 سلامت
آیا کدو تنبل برای دیابت مفید است؟
طبق مطالعات، کدو تنبل به طور بالقوه برای بیماران دیابتی مفید است با توجه به اینکه کدوتنبل کربوهیدرات بالایی که دارد، خیلی ها تعجب می کنند که آیا کدو تنبل برای دیابت مفید است یا خیر. برای مبتلایان به دیابت، کنترل سطح قند خون بسیار مهم است. به این ترتیب می توان از عوارض مربوط به این آسیب شناسی مانند مشکلات قلبی، اختلالات بینایی و آسیب کلیوی پیشگیری کرد.
برای کنترل میزان تأثیر یک غذا بر سطح قند خون، دو پارامتر داریم: شاخص گلیسمی و بار گلیسمی.
شاخص گلیسمی در مقیاسی از 1 تا 100، سرعت هضم و جذب غذاهای حاوی کربوهیدرات و تأثیر آنها بر قند خون را اندازه گیری می کند. اعداد بالاتر نشان می دهد که یک غذا باعث افزایش بیشتر قند خون می شود. 
از سوی دیگر، بار گلیسمی یک سیستم طبقه بندی برای غذاهای غنی از کربوهیدرات است. کربوهیدرات های موجود در یک غذا را نشان می دهد و تا چه حد این ماده غذایی باعث افزایش سطح قند خون می شود. اینها پارامترهای بار گلیسمی هستند:
با این حال، شاخص گلیسمی تعداد کربوهیدرات های یک غذا را در نظر نمی گیرد. بنابراین، زمانی که می‌خواهید بدانید یک وعده غذا بر قند خون شما تأثیر می‌گذارد، بار گلیسمی ارزیابی بهتری است. 
آیا کدو تنبل برای دیابت مفید است؟ شاخص گلیسمی کدوتنبل 75 (بالا) اما بار گلیسمی آن 3 (پایین) است. این بدان معنی است که اگر در وعده های غذایی زیاده روی نکنید، کدو تنبل نباید بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد. برعکس، خوردن مقادیر زیاد می تواند قند خون را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

کدو تنبل و دیابت نوع ۱

انسولین، هورمونی که توسط پانکراس تولید می شود، برای کنترل قند خون استفاده می شود. با این حال، در دیابت نوع 1، سیستم ایمنی به اشتباه با تخریب فرآیند تولید انسولین، به سلول های پانکراس حمله می کند. بدون تزریق انسولین، قند خون از کنترل خارج می شود و خطرات جدی برای سلامتی ایجاد می کند.
یک مطالعه چینی بیان می کند که عصاره کدو تنبل آسیایی ممکن است به محافظت از سلول های پانکراس در برابر آسیب های دیابت نوع 1 کمک کند. 
همچنین به یاد داریم که این سبزی دارای محتوای خوبی از فیبر غذایی است که نقش مفیدی در مدیریت سطح قند خون دارد.