آیا آب لیمو باعث کاهش فشارخون می شود؟

۲۵ مهر ۱۴۰۱ 0 آشپزی
آیا آب لیمو باعث کاهش فشارخون می شود؟
مطالعات اخیر نشان می دهد که لیمو باعث کاهش فشار خون می شود. این بدون شک خبر خوبی است زیرا لیمو دارو نیست. به این ترتیب هزینه بالایی یا عوارض جانبی ناخواسته ای ندارد.
همانطور که می دانیم فشار خون بالا یک عامل خطر مهم برای بیماری های قلبی عروقی است.پیش بینی شده است ین بیماری ها تا سال 2025 به 30 درصد در سراسر جهان برسد.

تاثیر آب لیمو بر فشار خون

تعداد فزاینده ای از مطالعات اثر محافظتی غذاهای غنی از پلی فنل را در برابر بیماری های مختلف از جمله فشار خون بالا نشان داده اند. در سال های اخیر، همچنین به لطف تبلیغات رسانه ای قدرتمند، مصرف آب لیمو به یک عادت غذایی در سراسر جهان تبدیل شده است.مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت و لیمو سرشار از ویتامین ها، ترکیبات و مواد معدنی هستند که فواید سلامتی متعددی از جمله کاهش فشار خون دارند. 
مطالعاتی که بر روی زنان ژاپنی صورت گرفته نشان داد که مصرف روزانه آب لیمو با کاهش فشار خون مرتبط است. محققان این خاصیت را به اسید سیتریک و فلاونوئیدهای موجود در میوه نسبت داده اند.
با این حال، در ترکیه، استفاده از آب لیمو یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی جایگزین دارو برای درمان فشار خون بالا است. 
طبق تحقیقات، لیمو نه تنها فشار خون را کاهش می دهد. سایر مرکبات مانند گریپ فروت و پرتقال می توانند اثرات قوی کاهش فشار خون داشته باشند. آنها سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی هستند که به کاهش خطر بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا کمک می کنند.
به گفته محققان، فلاونوئیدهای مرکبات به عنوان شل کننده عروق عمل می کنند و لحن عروقی را در سراسر بدن حفظ می کنند و بر فشار خون تأثیر دارند. 
فلاونوئیدها ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند که در مرکبات از جمله لیمو یافت می شوند و تأثیر مثبتی بر فشار خون دارند

آیا لیموترش مفید است؟

همانطور که مشاهده کردید، لیمو فشار خون را کاهش می دهد، بنابراین استفاده از آن در رژیم غذایی مفید خواهد بود، حتی اگر فقط به عنوان یک اقدام پیشگیرانه. اگر احساس می کنید که آب آن برای شما خیلی اسیدی است، همیشه می توانید از یک مرکبات دیگر مانند گریپ فروت یا پرتقال برای مصرف روزانه استفاده کنید. اما مراقب باشید که گریپ فروت با بسیاری از داروها تداخل دارد.