فواید زردچوبه و کورکومین بر سلامت انسان

۲۰ آذر ۱۴۰۱ 0 سلامت
فواید زردچوبه و کورکومین بر سلامت انسان
زردچوبه ادویه ای است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. به ویژه، کورکومین، ماده اصلی فعال آن است که دارای بیشترین خواص درمانی است. فواید زردچوبه برای سلامتی به طور علمی ثابت شده است.
در واقع، مطالعات با کیفیت زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این ادویه فواید زیادی برای بدن ما دارد. زردچوبه بر اساس خواصی که دارد، یکی از موثرترین مکمل های موجود امروزی است.
این ادویه یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان قوی است که می تواند به بهبود علائم آرتریت و افسردگی کمک کند. مصرف آن همچنین اثرات مفیدی در پیشگیری از تومورها و بیماری های قلبی دارد.
برای اینکه کورکومین به طور موثر توسط بدن جذب شود، باید همراه با پیپرین مصرف شود که جذب آن را 2000٪ افزایش می دهد. پیپرین در فلفل سیاه وجود دارد. (1) به همین دلیل، بهترین مکمل های کورکومین نیز حاوی پیپرین هستند.در اینجا 7 مزیت مبتنی بر شواهد زردچوبه آورده شده است.

فواید زردچوبه:ضدالتهاب

التهاب فرآیندی است که بدن برای دفاع از خود در برابر عوامل بیماری زا استفاده می کند. زمانی که التهاب کوتاه مدت باشد مفید است اما زمانی که مزمن شود مشکل ساز است. بر اساس تحقیقات علمی، التهاب مزمن نقش مهمی در بسیاری از بیماری ها دارد. 
بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که زردچوبه دارای خواص ضدالتهابی است که به اندازه کافی با برخی از داروهای ضد التهابی سازگار است، اما بدون عوارض جانبی است. 

فواید زردچوبه:خاصیت آنتی اکسیدانی 

ما مدت هاست که می دانیم رادیکال های آزاد و آسیب اکسیداتیو مسئول بیماری های جدی و پیری هستند.کورکومین یک آنتی اکسیدان بسیار قوی محلول در چربی است که فعالیت آن توانایی زیادی در از بین بردن رادیکال های آزاد دارد. 

فواید زردچوبه:جلوگیری از سرطان

سرطان ها عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند. محققان به طور مداوم به دنبال درمان و روش های پیشگیری هستند. کورکومین به عنوان یک ترکیب مفید برای درمان سرطان به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. مشخص شده است که مصرف آن بر رشد، توسعه و گسترش سلول های سرطانی تأثیر می گذارد.بر اساس مطالعات، زردچوبه می تواند به مرگ سلول های سرطانی و کاهش متاستاز کمک کند.
کورکومین همچنین عوارض جانبی شیمی درمانی یا رادیوتراپی را کاهش می دهد و کیفیت زندگی بیماران را بهبود می بخشد. مطالعات متعدد گزارش کردند که این ترکیب زمان بقای بیمار را افزایش داده و سطح نشانگرهای تومور را کاهش می دهد. 

 

فواید زردچوبه:بیماری های قلبی عروقی 

در میان فواید زردچوبه این قطعا یکی از مهمترین آنهاست. ما می دانیم که بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.  طبق تحقیقات علمی، ادویه می تواند به معکوس کردن فرآیندهایی که منجر به ایجاد بیماری قلبی می شود کمک کند. 
بر اساس یک مطالعه اخیر چینی، زردچوبه در حفظ عملکرد قلب پس از ایسکمی موثر است. کورکومین دارای پتانسیل درمانی برای بیمارانی است که دچار حمله قلبی شده اند.
اختلال عملکرد اندوتلیال یکی از دلایل اصلی بیماری قلبی شناخته شده است. مطالعات نشان می دهد که زردچوبه عملکرد اندوتلیال را با فواید زیادی برای سیستم قلبی عروقی بهبود می بخشد. 
یک مطالعه اخیر هندی نشان داد که ترکیبی از دوزهای کورکومین (50mg/kg) با پیپرین (20mg/kg)، محافظت عمیقی از قلب نشان داد.

فواید زردچوبه: سلامت مغز

بیماری های عصبی منجر به از دست دادن نورون های عملکردی و سیناپس ها می شود. تحریک نوروژنز می تواند جایگزینی عملکردی نورون های از دست رفته را تسهیل کند و کورکومین برای تحریک نوروژنز بزرگسالان گزارش شده است.به گفته محققان دانشگاه تگزاس، زردچوبه برای بهبود یا پیشگیری از زوال شناختی موثر است. 
مطالعات نشان می دهد که کورکومین ممکن است یک داروی درمانی آینده برای درمان اختلالات عصبی مختلف مانند افسردگی، دیسکینزی دیررس و نوروپاتی دیابتی باشد.

فواید زردچوبه: درمان آلزایمر

آلزایمر یک بیماری پیشرونده عصبی است. این بیماری با اختلال شناختی پیشرونده همراه با کاهش فعالیت های روزمره زندگی مشخص می شود. این شایع ترین نوع زوال عقل است.
مطالعات دیگر حاکی از بهبود قابل توجه علائم رفتاری در آلزایمر با درمان زردچوبه است. بنابراین فواید زردچوبه برای آلزایمر مشهود است.
همچنین یکی از ویژگی های کلیدی آلزایمر تجمع پلاک های پروتئینی به نام پلاک های آمیلوئید است. مطالعات نشان می دهد که این ادویه می تواند به پاکسازی این پلاک ها کمک کند.
در نتیجه، چندین مطالعه اثرات مفید کورکومین را بر شناخت در آلزایمر نشان داده‌اند. یکی از مزایای مهم زردچوبه این است که یک ترکیب طبیعی به طور گسترده در دسترس است. علاوه بر این، کورکومین، که یک ترکیب طبیعی است، مشخصات ایمن‌تری نسبت به داروها نشان می‌دهد.

فواید زردچوبه: درمان آرتروز

آرتریت یک بیماری بسیار شایع در غرب است. با التهاب مفاصل مشخص می شود. با توجه به اینکه زردچوبه یک ضد التهاب قوی است، منطقی است که ممکن است برای این وضعیت مفید باشد.
یک مطالعه هندی روی بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید نشان داد که کورکومین موثرتر از یک داروی ضد التهابی است.همچنین بسیاری از مطالعات دیگر وجود دارند که به فواید زردچوبه در برابر آرتریت گواهی می دهند.