آیا آناناس به کاهش وزن کمک می کند؟

۱۹ آذر ۱۴۰۱ 0 سلامت
آیا آناناس به کاهش وزن کمک می کند؟
امروزه تخمین زده می شود که حدود 1 میلیارد فرد چاق در جهان وجود دارد. شیوع چاقی در جوانان حدود 14-5 درصد در مردان و 3 تا 18 درصد در زنان است. علت اصلی اضافه وزن عمدتاً به دلیل ترکیبی از مصرف بیش از حد مواد غذایی پرکالری و عدم فعالیت بدنی است.
فهمیدن اینکه آناناس به کاهش وزن کمک می کند می تواند کمک بیشتری به تلاش برای حفظ وزن باشد. در واقع، چاقی مستعد ابتلا به بیماری های جدی از جمله دیابت نوع 2، آرتروز و بیماری های قلبی عروقی است.
بسیاری از گیاهان حاوی اجزای مختلف با خواص منحصر به فرد هستند. این پژوهشگران را بر آن می دارد تا اثربخشی آنها را در درمان چاقی، دیابت و سایر بیماری های مزمن مطالعه کنند.
آناناس به دلیل داشتن مقدار زیادی بروملین به میوه ای مفید در درمان چاقی و اختلالات چربی خون تبدیل شده است. این ترکیب در لیپولیز نقش دارد و از شدت سندرم های قلبی عروقی می کاهد.
توانایی پیوند چربی، که برای تشخیص خاصیت ضد چاقی در غذا مهم است، در آناناس بسیار بالا بود. چند بررسی بالینی اثرات مفید بروملین را در درمان چاقی نشان می دهد.

آیا آناناس باعث کاهش وزن می شود؟ مطالعات

تحقیق مصری مطالعه ای روی موش ها انجام داده است که اثرات ضد چاقی آب آناناس را تجزیه و تحلیل می کند. دو گروه از موش‌ها با رژیم غذایی پرکالری و پرچرب تغذیه شدند. یک گروه آب آناناس دریافت کردند و گروه دیگر آب آناناس دریافت نکردند.در پایان مطالعه، گروهی که آب آناناس مصرف کردند، چاقی را در مقایسه با گروه کنترل به میزان قابل توجهی کاهش دادند، اما نه تنها. در واقع، محققان به این نتیجه رسیدند که آناناس نه تنها به کاهش وزن کمک می کند، بلکه فواید دیگری نیز به همراه دارد. عصاره میوه در واقع کلسترول تام سرم، تری اسیل گلیسرول و کلسترول LDL را کاهش داد.

آناناس چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

 آنتی اکسیدان: این اثر به وجود بروملین که دارای فعالیت لیپولیتیک و پروتئولیتیک است و محتوای فیبر زیاد در آب خام اشاره داشت.آناناس حاوی مقدار زیادی ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان موثر در مقابله با عوارض تجمع چربی در افراد چاق است. علاوه بر این، ترکیبات فنلی میوه می تواند به اثر ضد چاقی آب آناناس که در این آزمایش مشاهده شد، کمک کند.اسید سیرینگیک دارای اثرات ضد چاقی و ضد استئاتوز از طریق تنظیم متابولیسم لیپید است.
احساس سیری را افزایش می دهد: میوه حاوی آب، فیبر غذایی و بروملین است که همه با هم حرکت روده را کاهش می دهند و بنابراین اشتها را سرکوب می کنند.
کم کالری است: با داشتن کالری کم و سرشار از آب میوه، مصرف آن خیلی سریع با اثرات مثبت بر وزن سیر می شود.
به هضم کمک می کند: آنزیم ها و مواد مغذی گیاهی موجود در آناناس هضم مناسب را تضمین می کند. این به نوبه خود به کاهش وزن و کاهش تورم کمک می کند.
بروملین: این آنزیم به کاهش التهاب کمک می کند البته در برخی موارد باعث افزایش وزن می شود.

آیا برگ آناناس به کاهش وزن کمک می کند؟

بله- محققان دریافتند که فنل های موجود در برگ ها از تشکیل چربی در کبد جلوگیری می کند. علاوه بر این، این ترکیبات متابولیسم اکسیداسیون چربی در میتوکندری کبد را بهبود بخشید.