آیا افراد دیابتی می توانند هندوانه بخورند؟

۰۸ آبان ۱۴۰۱ 0 سلامت
آیا افراد دیابتی می توانند هندوانه بخورند؟
هندوانه میوه ای با طراوت، بسیار اشتها آور و با مشخصات غذایی سالم است. به همین دلیل، حتی کسانی که مشکلات دیابت دارند، نمی خواهند این میوه خوشمزه و معمولا تابستانی را کنار بگذارند.بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بیش از 200 میلیون نفر در سراسر جهان از دیابت 2 رنج می برند. پیش بینی می شود که تعداد کل افراد مبتلا به این بیماری در سال 2030 به 370 میلیون نفر در سراسر جهان برسد. 
دیابت با سطح غیر طبیعی قند خون بالا مشخص می شود. به همین دلیل، افراد مبتلا به دیابت باید در انتخاب مواد غذایی خود دقت کنند تا سطح قند خون را ثابت نگه دارند و از عوارض جلوگیری کنند.
هنگام بررسی اثر رژیم غذایی یک غذا در افراد مبتلا به دیابت، شاخص گلیسمی (GI) شاخصی مهم است که نشان می دهد چگونه به طور بالقوه می تواند سطح گلوکز خون را تغییر دهد. به یاد داشته باشید که شاخص گلیسمی شاخصی است برای اندازه گیری سرعت ورود قند غذا به جریان خون است. هر چه سریعتر این اتفاق بیفتد، احتمال افزایش قند خون در فرد بیشتر می شود.
به هر غذا از 1 تا 100 امتیاز داده می شود. هر چه این عدد بیشتر باشد، قند سریعتر وارد جریان خون می شود. پس بیایید ببینیم چه رابطه ای بین هندوانه و دیابت وجود دارد.
هندوانه دارای GI حدود 76 است. هر غذایی با GI 70 یا بالاتر دارای GI بالایی است. بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید مصرف هندوانه را تعدیل کنند.

شاخص گلیسمی هندوانه

بار گلیسمی هندوانه 72 است که مقدار آن بر اساس مقیاس گلیسمی از 1 تا 100 بالا در نظر گرفته می شود. در واقع:شاخص گلیسمی از 
  • 1 تا 55 = پایین
  • 56 تا 69 = متوسط
  • 70 و بالاتر = زیاد

بنابراین با بازگشت به سؤال اصلی که بسیاری از دیابتی‌ها از خود می‌پرسند، یعنی اینکه آیا هندوانه و دیابت می‌توانند با هم کنار بیایند، پاسخ مثبت است، البته تا زمانی که مقدار کمی مصرف کنید. در واقع، اگرچه این میوه دارای شاخص گلیسمی بالایی است، اما نباید فراموش کرد که بار گلیسمی آن را نیز در نظر بگیریم.
بار گلیسمی روشی برای پیش بینی مقادیر گلوکز خون بر اساس نوع و مقدار مواد غذایی حاوی کربوهیدرات است.  هر چه بار گلیسمی بالاتر باشد، افزایش سطح قند خون بیشتر است.
  • بار گلیسمی تا 10 = کم
  • 11 تا 19 = متوسط
  • 20+ = زیاد
هندوانه به مقدار 120 گرم دارای بار گلیسمی 5 است که بسیار پایین در نظر گرفته می شود. با توجه به این داده ها، بیماران دیابتی می توانند هندوانه را اما در مقادیر کم مصرف کنند.