کدام مواد غذایی ضد سرطانند؟کلم بروکلی-ماهی سالمون-گردو

۱۷ بهمن ۱۴۰۲ 0 سلامت
کدام مواد غذایی ضد سرطانند؟کلم بروکلی-ماهی سالمون-گردو
در حالی که هیچ تضمینی برای زندگی بدون سرطان وجود ندارد، ولی  جایگزینی غذاهای سرخ شده، گوشت های فرآوری شده و خوراکی های شیرین با  مواد غذایی سالم  که از نظر علمی ثابت شده خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند. موادی که می توانند شما را در داشتن زندگی بهتر کمک کنند.

موادغذایی ضد سرطان:قارچ

مطالعات نشان می دهد زنانی که روزانه فقط 10 گرم (معادل یک سبزی کوچک) یا بیشتر از قارچ تازه مصرف می‌کنند، نسبت به زنانی که از قارچ اجتناب می‌کنند، حدود دو سوم کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. علاوه بر این، مصرف زیاد قارچ با خطر کمتر سرطان سینه در زنان یائسه کمک می کند.


موادغذایی ضد سرطان:لوبیا

احتمالاً غذاهایی با فیبر بالا را به رژیم غذایی خود اضافه کرده‌اید، زیرا در مورد کمک به احساس سیری، کمتر خوردن و کاهش وزن، فوق‌العاده هستند. اکنون می دانیم که این غذاها می توانند به شما در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه نیز کمک کنند. به گفته محققان ، به ازای هر 10 گرم فیبر که یک زن در روز می خورد، خطر ابتلا به سرطان سینه او 7 درصد کاهش می یابد. کارشناسان بر این مصرف لوبیا باورند که این فیبر به کاهش سطوح بالای استروژن در خون کمک می‌کند، که به شدت با ایجاد سرطان سینه مرتبط است.

آجیل ضد سرطان:گردو

این آجیل های قلبی شکل نه تنها می توانند به مبارزه با هوس غذای چرب کمک کنند، بلکه می توانند سلول های سرطانی را نیز دفع کنند. گردو حاوی گاما توکوفرول است، ویتامینی که فعال شدن Akt - آنزیم ضروری برای رشد سرطان - را بدون تأثیر بر سلول های غیر سرطانی متوقف می کند.

سبزی ضد سرطان:گوجه فرنگی

 آیا می دانستید که گوجه فرنگی به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان کمک می کنند؟ مطالعات نشان می دهد که زنان با بالاترین سطح لیکوپن، کاروتنوئید موجود در گوجه فرنگی، 22 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند،

میوه ضد سرطان:انار

 اسید الاژیک موجود در انار می تواند با سرکوب تولید استروژن و جلوگیری از رشد سلول های سرطانی از سرطان سینه محافظت کند. آنها تنها مواد غذایی سالم و غنی از اسید الاژیک نیستند. زغال اخته، گردو، تمشک، توت فرنگی و گردو نیز هستند.

نوشیدنی ضد سرطان:چای سبز

چای مملو از آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول است که به طور اتفاقی خاصیت ضد سرطان سینه نیز دارد. مطالعات  نشان  میدهد که زنان ژاپنی که حداقل یک فنجان چای سبز در روز می‌نوشیدند نسبت به زنانی که جرعه جرعه نمی‌نوشیدند، استروژن ادراری سرطان‌زا کمتری داشتند.

سبزی ضد سرطان:کلم بروکلی

سولفورافان، یک ترکیب ضد التهابی که در سبزیجات یافت می‌شود، مواد شیمیایی ایجادکننده سرطان سینه را از بین می‌برد و از رشد سلول‌های سرطان سینه جلوگیری می‌کند. آیا نمی دانید چگونه از کلم بروکلی خود بیشترین فواید را ببرید؟ بخارپز کنید! پختن سبزیجات در بخار نیز باعث می شود که شکم صاف آن نیز مناسب باشد.

غذاهای دریایی ضد سرطان:ماهی سالمون 

 زنانی که بالاترین میزان اسیدهای چرب امگا 3 مبتنی بر ماهی را مصرف می کردند، 14 درصد کمتر از زنانی که از ابتلا به سرطان سینه اجتناب می کردند، احتمال ابتلا به سرطان سینه را داشتند. غذاهای دریایی و خبرهای خوب دیگری نیز وجود دارد: لازم نیست همیشه ماهی سالمون را به منوی غذایی خود اضافه کنید تا از فواید آن بهره مند شوید. سایر ماهی های سرشار از امگا 3 عبارتند از: ساردین، ماهی خال مخالی و ....