آیا پرتغال برای سلامتی مفید است/ سلامتی قلب و کلیه

۰۸ بهمن ۱۴۰۲ 0 سلامت
آیا پرتغال برای سلامتی مفید است/ سلامتی قلب و کلیه
 نوشیدن آب پرتقال برای سلامت قلب، سلامت شناختی و عملکرد سیستم ایمنی مفید باشد. همچنین به محافظت در برابر سنگ کلیه کمک کند.

فواید آب پرتغال: سلامت قلب

 کلسترول بالا، فشار خون بالا و استعمال دخانیات از عوامل خطر اولیه این بیماری هستند.محققان دریافتند که مصرف آب پرتقال با بهبود فشار خون و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) که به کلسترول "خوب" معروف است، مرتبط است.
 با این حال، محققان معتقدند هسپریدین، یک فلاونوئید طبیعی موجود در آب پرتقال، باعث کاهش فشار خون می باشد.

فواید آب پرتغال: سرشار از آنتی اکسیدان

آب پرتقال تازه فشرده و پاستوریزه سرشار از آنتی اکسیدان ها، به ویژه کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها و ویتامین C است.
آنتی اکسیدان ها مواد شیمیایی هستند که رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و از آسیب سلولی جلوگیری می کنند. رادیکال های آزاد مواد شیمیایی بسیار واکنش پذیری هستند که به طور طبیعی در بدن تشکیل می شوند و در غلظت های بالا می توانند به DNA و سایر سلول ها آسیب برسانند. این  عامل می تواند منجر به ایجاد سرطان و سایر بیماری های مزمن شود

فواید آب پرتغال: بهبود عملکرد مغز

سلامت شناختی – توانایی تفکر واضح، یادگیری و به خاطر سپردن – برای پیری سالم مهم است. مطالعات نشان می دهد مصرف بیشتر غذاهای غنی از فلاونوئید، به ویژه مرکبات مانند آب پرتقال، با کاهش احتمال  بیمارهای مغزی و انزوال عقل مرتبط است.

فواید آب پرتغال:بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

یک سیستم ایمنی سالم برای بقا حیاتی است و با همه چیز از سرماخوردگی و آنفولانزا گرفته تا بیماری های جدی مانند سرطان مبارزه می کند.یک لیوان آب پرتقال تمام ویتامین C مورد نیاز شما را در یک روز تامین می کند. همچنین مقدار خوبی فولات را ارائه می دهد. هر دو ماده مغذی برای حمایت از سلامت بسیاری از سلول های ایمنی مختلف شناخته شده اند.مطالعات نشان می دهد که کمبود ویتامین C با اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و افزایش خطر ابتلا به عفونت مرتبط است.
با این حال، تحقیقات بیشتری برای ارزیابی تأثیر مستقیم آب پرتقال بر عملکرد سیستم ایمنی مورد نیاز است.

فواید آب پرتغال:جلوگیری از سنگ کلیه

سنگ کلیه قطعه ای سخت و سنگ ریزه مانند است که زمانی تشکیل می شود که مقدار زیادی مواد معدنی یا نمک در ادرار شما وجود داشته باشد. سنگ کلیه می تواند از نظر اندازه متفاوت باشد و می تواند به کوچکی یک دانه نمک یا به بزرگی یک نخود باشد. سنگ های بزرگی که از بدن عبور نمی کنند می توانند باعث درد و ناراحتی شدید شوند.
آب پرتقال می تواند سطح سیترات و pH ادرار را افزایش دهد که ممکن است به محافظت در برابر سنگ کلیه کمک کند. برخی شواهد نشان می دهد که آب پرتقال در محافظت در برابر سنگ کلیه موثرتر از آب لیمو است.
با این حال، انتخاب انواع آب پرتقال بدون قند افزوده ضروری است، زیرا قند بیش از حد در آب می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.