آیا فندق برای سلامتی مفید است؟

۲۸ دی ۱۴۰۲ 0 سلامت
آیا فندق برای سلامتی مفید است؟
فندق نوعی آجیل درختی است، درست مانند بادام، مغز برزیلی، بادام هندی، گردو، پسته. مانند سایر آجیل های درختی، فندق نیز توسط پوسته ای در داخل یک پوسته گوشتی محافظت می شود. طرفداران فندق طعم خود را آجیلی، شیرین و کمی خاکی و با بافتی تقریبا کره ای توصیف می کنند.
فندق از درخت فندق، عضوی از خانواده توس می آید. نام گیاه شناسی این گیاه Corylus avellana است. در یونانی، کوریلوس به معنای "کلاه" است، که تصویری بسیار خوب برای پوسته یک آجیل بالغ است. نیمه دوم نام از Avella Vecchia گرفته شده است، شهری در نزدیکی ناپل که در آن تعداد زیادی درخت فندق در زمان توگا کشت می شد.
فندق میوه ای خشک است که از یک دانه تشکیل شده است که با پوسته ای سخت پوشیده شده است. بادام و بادام هندی از نظر فنی مانند میوه های هسته دار مواد غذایی هستند.

حقایق تغذیه ای فندق

مانند اکثر آجیل ها، فندق نیز مواد مغذی زیادی دارد. آنها سرشار از اسیدهای چرب تک غیراشباع و آنتی اکسیدان ها (به طور عمده اسید کافئیک و کورستین، در میان دیگران) هستند. آنها همچنین سرشار از ویتامین E، توکوفرول و فیتواسترول هستند.
پوست فندق به ویژه برای ما مفید است، زیرا حاوی مجموعه ای قوی از پلی فنول ها، فیبر غذایی و آنتی اکسیدان های طبیعی است. متأسفانه، اغلب در طول پردازش حذف می شود و به عنوان "ضایعات کشاورزی" دور ریخته می شود.
فندق دارای اکسید نیتریک است  یکی از ترکیباتی است که بیشتر با سلامت قلب و عروق مرتبط است، زیرا از پوشش رگ‌های خونی محافظت می‌کند و باعث شل شدن شریان‌ها می‌شود و به جریان خون بیشتر و کاهش فشار خون کمک می‌کند.
 فندق منبع خوبی از چندین ماده معدنی کلیدی از جمله منیزیم، مس، فسفر و منگنز است. حتی بدون پوست، منبع خوبی از فیبر نیز هستند.

فواید فندق : درمان دیابت نوع 2

فندق از جمله آجیل هایی است که مصرف آن با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است. مانند سایر آجیل های مورد مطالعه، فندق به کنترل قند خون کمک می کند و به افراد کمک می کند از افزایش و کاهش قند خون در طول روز جلوگیری کنند. 

آیا فندق ضد التهاب است؟

مدتی است که می دانیم بسیاری از آجیل های معمولی می توانند به بدن ما در کاهش التهاب کمک کنند، که علت اصلی بسیاری از فرآیندهای بیماری مزمن است. با توجه به اینکه فندق چقدر غنی از اسیدهای چرب تک غیراشباع و ترکیبات فنلی آنتی اکسیدان است، منطقی به نظر می رسد که خواص ضد التهابی قوی داشته باشد. 


آیا فندق برای قلب شما مفید است؟

در حالی که گردو، بادام و پسته از مدت ها قبل به عنوان محافظت کننده در برابر بیماری های قلبی عروقی شناخته شده بودند، تا  چندسال اخیر تحقیقات زیادی در مورد فندق انجام نشده بود.
مطالعات مشابه بر روی  گروه‌های کوچکی از مردم که مقادیر غیرعادی زیادی فندق را به مدت یک تا سه ماه مصرف می‌کردند، نشان داد که این آجیل باعث کاهش LDL و کلسترول کل می‌شود
مطالعه دیگر این نتیجه را در برداشت افرادی که فقط فندق بدون پوست می خورند کلسترول HDL (خوب) خود را به طور متوسط 7 درصد افزایش می دهند و برخی از  فاکتورهای  جریان خون با فندق و کاکائو با هم 25 تا 65 درصد افزایش می یابد.

آیا فندق برای روده مفید است؟

به نظر می رسد تمام فیبر موجود در فندق و سایر آجیل ها برای بسیاری از میکروب های مفید روده ما یک رژیم غذایی پربیوتیک خوشمزه را فراهم می کند. 


اثرات آنتی اکسیدانی فندق

محققان همیشه به دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از تولید ترکیبات نامطلوب به نام محصولات نهایی گلیکوزیشن پیشرفته هستند که با نام اختصاری مناسب «AGEs» شناخته می‌شوند، زیرا می‌توانند باعث پیری زودرس ما شوند و همچنین به استرس اکسیداتیو، التهاب مزمن و بدتر شدن آن کمک کنند.مطالعات نشان می دهد ترکیبات غنی از پلی‌فنل به دست آمده از پوست فندق می‌توانند از تشکیل AGEs جلوگیری کنند.