راهکارهایی برای کاهش خستگی

۰۱ مرداد ۱۴۰۱ 0 سلامت
راهکارهایی برای کاهش خستگی

خواب را در اولویت قرار دهید.

سلامتی شما به تغذیه کافی، ورزش و خواب بستگی دارد. آن را نادیده نگیرید تا راه را برای کارهای دیگر ایجاد کنید.
شایع ترین دلیل خستگی، نداشتن خواب کافی است، یعنی کمتر از هفت ساعت در شب. کمبود خواب با احتمال بیشتری برای حوادث فاجعه بار و همچنین مشکلات سلامتی زیر علاوه بر ایجاد احساس خستگی مرتبط است:
 • از دست دادن سیستم ایمنی
 • افسردگی؛ دیابت؛
 • مشکلات قلبی؛
 • اختلال در تفکر، حافظه و خلق و خوی؛
 • افزایش وزن.

از سوی دیگر، چندین تحقیق نشان داده‌اند که خواب منظم بیش از 9 ساعت در هر شب با خطر بالای دیابت، میگرن و چاقی مرتبط است.

غذای غنی از پروتئین

اگر معمولاً روز خود را با یک کلوچه، دونات، کاسه غلات شیرین یا حتی بدتر از آن با هیچ چیز شروع می کنید، احتمالاً به زودی عواقب آن را احساس خواهید کرد. مصرف زیاد کربوهیدرات باعث جهش قند خون و به دنبال آن کاهش می شود که ممکن است احساس خستگی و نیاز به خواب در شما ایجاد کند.
اگر وقت دارید برای صبحانه تخم مرغ های همزده درست کنید. اگر نه، یک نوار یا اسموتی پر پروتئین بردارید، کره بادام زمینی را روی مقداری نان تست گندم کامل بمالید یا مقداری ماست با میوه بخورید. تکه های سیب با تکه ای پنیر جایگزین سالم تری برای میان وعده های آب نبات بعد از ظهر است.
پروتئین را در هر وعده غذایی خود بگنجانید و میان وعده هایی را انتخاب کنید که پروتئین و کربوهیدرات ها را متعادل کند. پروتئین از تغییرات قابل توجه قند خون جلوگیری می کند و شما را هوشیارتر می کند. 

کافئین را کمتر مصرف کنید

کافئین که ممکن است در شکلات، قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار، نوشابه‌های انرژی‌زا و سایر نوشیدنی‌ها یافت شود، می‌تواند با بیدار نگه‌داشتن طولانی‌تر، کوتاه کردن خواب ترمیم‌کننده و کاهش توجه روز بعد، تأثیر منفی بر خواب شما بگذارد.
موادکافئین دار همچنین می تواند مدت زمانی را که در رختخواب می گذرانید کاهش دهد، به خواب رفتن و به خواب ماندن سخت می شود و در غیر این صورت با استراحت خوب شبانه اختلال ایجاد می کند. بر اساس تحقیقات، مصرف الکل حتی تا شش ساعت قبل از خواب ممکن است افراد را برای مدت طولانی تری در مرحله دوم خواب بیدار نگه دارد. مصرف بیش از حد الکل همچنین می تواند باعث سردرد و صبح سخت و خواب آلود شود.

سعی کنید بیشتر در اطراف حرکت کنید.

خستگی روزانه ممکن است راهی باشد که بدن شما به ورزش بیشتری نیاز دارد، که ممکن است متناقض به نظر برسد. خلق و خوی شما بالا می رود، متابولیسم شما افزایش می یابد و به لطف ورزش شب ها بهتر می خوابید.
حداقل 150 دقیقه ورزش در هفته، یا حدود 30 دقیقه در روز، پنج روز در هفته، توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می شود.
حتی لازم نیست هر بار برای 30 دقیقه پیشنهادی ورزش کنید، چه برسد به اینکه ساعت ها را در آنجا بگذرانید. روز خود را با 20 دقیقه پیاده روی سریع در اطراف بلوک شروع کنید و آن را با 10 دقیقه تمرین پله ای به پایان برسانید. در مطالعه ای بر روی افراد کم خواب، بالا و پایین رفتن از پله ها به مدت 10 دقیقه در افزایش انرژی موثرتر از مصرف 50 میلی گرم کافئین بود.

آب بیشتری مصرف کنید

بسیاری از مردم در طول روز به اندازه کافی آب مصرف نمی کنند که می تواند منجر به افزایش خواب آلودگی، خستگی و تحریک شود.
برای افزایش مصرف آب روزانه، یکی از این پیشنهادات را امتحان کنید:
قبل از تهیه قهوه یا چای، از رختخواب خارج شوید و یک لیوان آب را پایین بیاورید.
همیشه یک بطری آب قابل استفاده مجدد در دست داشته باشید و یکی را در ماشین و محل کار خود نگه دارید.
قبل از هر وعده غذایی باید یک لیوان آب پر شود.
یک لیوان آب را با مایعات دیگر (مانند چای یا قهوه) جایگزین کنید.
قبل از خوردن یک میان وعده در طول بعد از ظهر، یک لیوان آب بنوشید..
بعد از تمرین یک لیوان پر آب بنوشید و در طول آن به نوشیدن آب ادامه دهید.

برای تفریح ​​وقت بگذارید

سعی کنید روال خود را تغییر دهید و هر روز به یک سرگرمی مورد علاقه خود بپردازید، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد، زیرا سرگرمی و خنده انرژی زا هستند. ممکن است حتی با انجام یک کار جزئی مانند انجام یک مدل موی جدید یا انتخاب مسیر دیگری برای رسیدن به محل کار، احساس بیداری بیشتری کنید.
در اینجا چند کار لذت بخش وجود دارد که ممکن است امروز انجام دهید:
 • یک فیلم کمدی ببینید.
 • یک کتاب خنده دار یا کمیک استریپ مورد علاقه خود را بخوانید.
 • با یک دوست بامزه تماس بگیرید.
 • موسیقی دلخواه خود را پخش کنید.
 • در دوره ای ثبت نام کنید که به آن علاقه دارید.
 • یک غذاخوری جدید را بررسی کنید. 

احساسات منفی خود را کنترل کنید.

استرس، منفی بافی و غمگینی همگی انرژی زیادی را از شما می گیرند. اگر افکار افسرده کننده شما را آزار می دهد، با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید تا به شما کمک کنند تا علت احساسات بد خود را مشخص کنید و مکانیسم های مقابله ای را ایجاد کنید.
یکی از موارد زیر را برای استرس روزانه در نظر بگیرید.
 • داوطلب: کمک کردن به جامعه راهی فوق العاده برای افزایش سطح انرژی، شادی و استرس شماست.
 • شکرگزار باشید. هر شب قبل از خواب، چند دقیقه را به یک رویداد مثبت از روز اختصاص دهید.
 • نگه داشتن کینه یا خشم روح شما را تضعیف می کند و انرژی شما را تحلیل می برد. ایده های منفی ممکن است رها شوند و ذهن شما را آزاد کند تا به چیزهای جالب دیگر فکر کند.
 • برای بهره مندی از مدیتیشن لازم نیست یک ساعت روی تشک بنشینید، پس از همین حالا شروع کنید. حتی چند دقیقه ای که صرف نشستن و شمارش نفس هایتان می شود می تواند به پاکسازی افکارتان کمک کند و احساس بیداری و هوشیاری بیشتری به شما بدهد.