بریج دندان یا ایمپلنت: کدام بهتر است؟

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0 سلامت
بریج دندان یا  ایمپلنت: کدام بهتر است؟
لبخندهای ما به منزله معرفی اولیه ما به جهان است،از دست دادن دندان ها نیز می تواند تأثیر نامطلوبی بر بایت شما بگذارد، و تحلیل استخوان مرتبط با از دست دادن دندان می تواند توانایی فک شما را برای حمایت از لب ها و گونه ها ضعیف کند و باعث پیرتر به نظر رسیدن صورت شما شود.
خوشبختانه گزینه های مختلفی برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد. دو روش رایج ترمیمی، ایمپلنت دندان یا بریج دندانی هستند. اگر به دنبال راه حلی برای دندان های از دست رفته هستید، دانستن تفاوت بین ایمپلنت و بریج و مزایا و معایب هر کدام ضروری است.

ایمپلنت های دندانی(کاشت دندان) چیست؟

ایمپلنت های دندانی یک دندان مصنوعی است که برای زیبایی دندان شما طراحی شده است.آنها توسط یک ریشه مصنوعی، با سوراخ کردن در موقعیت ریشه برداشته شده کاشته می شوند.یک پایه تیتانیومی (ایمپلنت) به جای ریشه که دندان مصنوعی (تاج) را نگه می دارد قرار داده می شود و دندان را جایگزین می کند و آن را در جای خود محکم می کند.

دلایل انتخاب ایمپلنت

بار کمتر بر روی دندان های اطراف:

یک اشکال بزرگ بریج دندان در مقابل ایمپلنت، فشاری است که بر روی دندان‌هایی که آن را در جای خود محکم می‌کنند، وارد می‌کند. ایمپلنت های دندانی از دندان های اطراف و همچنین لثه و بافت استخوانی زیر محل ایمپلنت حمایت می کنند تا فک شما را تقویت کرده و سلامت دهان و دندان شما را بهبود بخشد.

دوام

برخلاف بریج دندان، ایمپلنت یک راه حل دائمی برای اکثر افراد است. ایمپلنت‌ها به استخوان فک متصل می‌شوند، بنابراین پایدارتر از یک پل است و احتمال دوام آن در طول زمان بیشتر است.

نتایج واقع بینانه

ایمپلنت‌ها دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی شما ظاهر و کار می‌کنند و به شما امکان می‌دهند به راحتی بجوید و صحبت کنید.

مزایا و خطرات ایمپلنت ها

بسیاری از افراد ایمپلنت را به این دلیل انتخاب می کنند که ظاهر و احساسی شبیه به دندان های طبیعی دارند و تا آخر عمر دوام دارند.در حالی که ایمپلنت ها بسیار ایمن هستند، هر نوع جراحی ممکن است عوارضی داشته باشد، که آن را به تنها خطر واقعی برای این گزینه تبدیل می کند.
یک نکته منفی برای ایمپلنت هزینه است، بنابراین قبل از انتخاب این گزینه برای بحث در مورد هزینه، با یک متخصص دندانپزشک و ارائه دهنده بیمه خود صحبت کنید.
با این حال، این معمولا یک خرید یک بار برای جایگزینی مادام العمر است، زیرا تعداد آنها بیشتر است

بریح دندان (پل دندانی) چیست؟

بریج های دندانی گزینه دیگری است که در مواقعی که دیگر نمی توان دندان طبیعی را نجات داد استفاده می شود.بریج ها عملکرد زیبایی یک ایمپلنت را ارائه می دهند، مقرون به صرفه تر هستند، اما مزایای یک ایمپلنت را ندارند.
بریج های دندانی مانند ایمپلنت دندان در لثه شما کاشته نمی شوند. بریج در اصل تاجی است که برای بقیه قسمت های دهان شما مناسب است و با مراقبت مناسب می تواند چندین دهه دوام بیاورد.

چرا بریج دندانی را انتخاب کنید؟

بریج ها روشی سریع برای جایگزینی دندان هستند. آنها برای قرار گرفتن بین دو دندان موجود ساخته شده اند و لبخند شما را مانند همیشه جوان نگه می دارند.اگر به دنبال گزینه ای دائمی و کاربردی تر نیستید و فقط به یک جایگزین سریع نیاز دارید، این ممکن است راه حلی باشد.
در حالی که این یک گزینه بسیار محبوب برای افرادی است که دندان خود را از دست می دهند، مهم است که بدانید بریج ها باید تمیز و به خوبی نگهداری شوند تا مدت زمان زیادی دوام بیاورند.

هزینه بریج دندانی چقدر است؟

بریج ها مقرون به صرفه تر از ایمپلنت هستند، به دلیل ساده همان کار دندانپزشکی مورد نیاز و جراحی اضافی که در ایمپلنت انجام می شود.قیمت بریج ها کمتر از ایمپلنت یا کاشت دندان است  اما ممکن است هزینه های تعمیر و نگهداری و جایگزینی های بعدی بیشتر باشد. و از نظر دوام، بریج ها نسبت به ایمپلنت کوتاهی می کنند.

مزایا و معایب بریج های دندانی

مزایای آن ساده است، بریج ها جایگزینی سریعتر و ارزانتر است.
در حالی که خطرات محدودی برای سلامتی شما وجود دارد، نقطه ضعف اصلی بریج دندان واضح است: بریج ها دائمی نیستند. یک پل به طور متوسط ​​حدود یک دهه طول می کشد.در حالی که آنها می توانند بسیار طولانی تر دوام بیاورند، بدون مراقبت مناسب تضمین نمی شود.

بریج در مقابل ایمپلنت

اینکه کدام بهتر است، بستگی به نیاز شما دارد. با این حال، برای دوام، طول عمر و عملکرد، ایمپلنت ها گزینه بهتری هستند.پل ها برای جایگزینی سریع بسیار عالی هستند و هزینه کمتری در پیش خواهند داشت. با این حال، ایمپلنت ممکن است ارزش آن را داشته باشد تا از هزینه های جایگزینی در آینده جلوگیری شود.
طول عمر: بریج ها به طور متوسط ​​10 سال دوام می آورند در حالی که ایمپلنت های دندانی اگر به درستی از آنها مراقبت شود می توانند یک عمر دوام بیاورند.
زمان درمان: پل دائمی تنها دو هفته پس از عمل اولیه جایگزین پل موقت می شود. از سوی دیگر، ایمپلنت‌ها از فلز تیتانیوم ساخته شده‌اند که با استخوان فک «جوش می‌یابد».
حفظ استخوان: از دست دادن استخوان ممکن است هم با از دست دادن دندان و هم با بریج رخ دهد. ایمپلنت تنها نوع درمان ترمیمی است که می تواند از زوال استخوان فک جلوگیری کند.
بهداشت: رعایت بهداشت دهان و دندان هم در مورد بریج و هم برای ایمپلنت اهمیت دارد. برای جلوگیری از ایجاد پلاک باید مراقبت های ویژه ای در مورد پروتزهای متحرک و بریج ها انجام شود. ایمپلنت ها همچنین نیاز به مراقبت های ویژه و معاینات دندانپزشکی در ماه های پس از کاشت دارند.
پایداری: انواع خاصی از بریج های دندانی پایدارتر از سایرین هستند. با این حال، از آنجا که آنها یک راه حل دائمی نیستند، ثبات کامل را ارائه نمی دهند. ایمپلنت های دندانی بسیار پایدار هستند و هرگز از جای خود نمی لغزند.