آیا هندوانه باعث کاهش وزن می شود؟

۱۳ دی ۱۴۰۱ 0 سلامت
آیا هندوانه باعث کاهش وزن می شود؟
هندوانه به کاهش وزن کمک می کند
اخیراً این خبر که هندوانه به کاهش وزن کمک می کند به طور گسترده در اینترنت پخش شده است. پیامد این پیام این بود که در مدت کوتاهی رژیم هندوانه محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرد.
چاقی میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و به مشکلات سلامتی متعددی کمک می کند. اینها شامل بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت نوع دوم و سایر بیماری هایی است که باعث مرگ و میر می شوند. 
رایج ترین درمان های چاقی، داروها و رژیم های غذایی است. اما داروهای چاقی با عوارض جانبی همراه است و تنها یک پنجم از افرادی که رژیم دارند حداقل یک سال کاهش وزن را حفظ می کنند. 
یک میان وعده سالم می تواند یک رویکرد ساده و پایدار برای بهبود کیفیت رژیم غذایی، افزایش احساس سیری و مبارزه با افزایش وزن باشد. به عنوان یک میان وعده، میوه اشتها آور و راحت است و در مطالعات اپیدمیولوژیک با کاهش وزن بدن همراه است. 

آیا هندوانه به کاهش وزن کمک می کند؟

100 گرم هندوانه تنها 30 کیلوکالری دارد و حاوی ویتامین های خوبی است:
  • ویتامین A که برای سلامت چشم مفید است
  • ویتامین B1 که به تبدیل غذا به انرژی کمک می کند
  • ویتامین B6 برای تولید گلبول های قرمز ضروری است
  • ویتامین C برای بازسازی بافت ضروری است

بر اساس تحقیقات علمی، جایگزینی تنقلات معمولی با هندوانه می تواند باعث افزایش دریافت پتاسیم و فیبر غذایی شود. این مواد مغذی اغلب در دوزهای ناکافی مصرف می شوند. علاوه بر این، خوردن هندوانه مصرف قندهای اضافه شده و چربی های اشباع و ترانس، مواد مغذی که بیش از حد مصرف می شوند را کاهش می دهد.
یک مطالعه بسیار جدید اثرات مصرف هندوانه به مدت 4 هفته بر وزن بدن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. در پایان آزمایشات، هندوانه با بهبود پروفایل چربی خون و وضعیت آنتی اکسیدانی، وزن بدن و فشار خون را کاهش داد.
این یافته ها نشان می دهد که هندوانه تازه، زمانی که به جای تنقلات تصفیه شده معمولی مصرف شود، ممکن است به کاهش اشتها و مدیریت وزن با کاهش عوامل خطر قلبی عروقی کمک کند.
به گفته متخصصان تغذیه، هندوانه برای اکثر افراد مفید است. این میوه علاوه بر فواید تغذیه ای، آب فراوانی نیز به همراه دارد. به همین دلیل به پاکسازی بدن کمک می کند.
در مورد این سوال که آیا هندوانه به کاهش وزن کمک می کند، می توان گفت که خوردن هندوانه به مدت 3 روز ضرری ندارد. با این حال، به یاد داشته باشید که رژیم غذایی هندوانه، حتی اگر مجموعه خوبی از مواد مغذی را فراهم کند، بدن شما را بدون پروتئین می‌گذارد.
به همین دلیل نمی توان رژیم هندوانه را به کودکان و زنان باردار توصیه کرد. همچنین نمی توان آن را برای افراد مبتلا به بیماری هایی که به رژیم غذایی خاصی مانند دیابت نیاز دارند توصیه کرد.
اساسا شما می توانید رژیم هندوانه را به مدت سه روز و فقط در صورتی که فرد سالمی باشید دنبال کنید.

هندوانه به کاهش وزن کمک می کند: نتیجه گیری

مطالعات نشان می‌دهد که این رژیم‌های فوق سریع در درازمدت جواب نمی‌دهند. پس از پایان دوره رژیم غذایی، افراد تمایل دارند عادت های قدیمی خود را به دست آورند. آنها دوباره وزن پیدا می کنند و در حال حاضر به دنبال یک رژیم راحت و سریع دیگر هستند.
بنابراین اگر از خود می‌پرسید که آیا هندوانه به کاهش وزن شما کمک می‌کند، پاسخ می‌تواند مثبت باشد، اگر در زمینه وسیع‌تری استفاده شود. اساسا می توانید از هندوانه برای افزایش حس سیری و کاهش کالری دریافتی روزانه استفاده کنید.
با این حال، انتظار نداشته باشید که با خوردن هندوانه به طور معجزه آسایی وزن کم کنید، زیرا اینطور نیست. هندوانه به کاهش وزن کمک می کند اما به خودی خود معجزه نمی کند.