درمان بیماری های معده با دمنوش پونه کوهی

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0 سلامت
درمان بیماری های معده با دمنوش پونه کوهی
در طب سنتی سه نوع پونه کوهی، پونه بیابانی و پونه نهر وجود دارد که معمولا خواص پونه کوهی از آن دو نوع دیگر بیشتر  است.
 دمنوش پونه گیاهی می‌تواند به دفع مواد زاید بدن کمک کند. همچنین این دمنوش برای بهبود بیماری‌های گوارشی همچون تهوع، سوزش معده، ترش کردن مفید است.  

درمان درد معده با دمنوش پونه کوهی
گیاه پونه کوهی دارای خواص ضد اسپاسم است که می‌تواند به تسکین درد معده یا گرفتگی معده کمک کند. 
 برای کمک به معالجه نفخ، گاز یا درد معده می توانید مقدار کمی چای پونه بنوشید. این گیاه همچنین دارای خواص ضد اسپاسم است که می تواند به تسکین درد معده یا گرفتگی معده کمک کند. بسیاری از طرفداران معتقدند که این گیاه را می توان برای بهبود عملکرد کبد و صفرا برای کمک به هضم غذا، در حد اعتدال مصرف نمود.

درمان نیش حشرات با دمنوش پونه کوهی

 برای درمان نیش حشرات و گزش پشه می‌توان از دمنوش پونه استفاده کرد. طریقه استفاده از  این دمنوش به این صورت است که  منطقه گزش شپش را با جوشانده  پونه گیاهی (۳۰ گرم در هر لیتر آب) دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

درمان تیرگی پوست با پماد پونه

 اگر پونه تازه را با سرکه انگوری بپزیم ضمادی تهیه می شود که به رفع تیرگی پوست کمک خواهد کرد. تفت دادن پونه خشک و مالیدن سوخته آن به لثه باعث تقویت آن خواهد شد. 

تقویت سیستم عصبی با پونه

 دمنوش پونه و اسطوخودوس باعث تقویت سیستم عصبی می‌شود. همچنین پودر پونه برای رفع سردی ناشی از ماده غذایی مانند ماست مفید است.

عوارض بیش از حد مصرف پونه

گیاه پونه نباید توسط زنان باردار و مادران شیرده مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از  این گیاه می‌تواند باعث انقباضات رحم و افزایش جریان قاعدگی شود و خطر سقط را  افزایش می دهد. همچنین بیماران کلیوی و کبدی نیز نمی توانند از این گیاه استفاده کنند.