آیا سیب زمینی جوانه زده مضر است؟

۲۸ آذر ۱۴۰۱ 0 آشپزی
آیا سیب زمینی جوانه زده مضر است؟
یکی از سوالاتی که مردم به طور فزاینده ای می پرسند این است که آیا سیب زمینی جوانه زده برای شما مضر است؟ در حقیقت، مدتی است که یک بحث واقعی در مورد این موضوع در جریان است.از یک طرف، در واقع، کسانی هستند که استدلال می کنند که سیب زمینی جوانه زده برای شما مضر است و از طرف دیگر، کسانی هستند که سیب زمینی جوانه زده را کاملا بی خطر می دانند.خطرناک بودن احتمالی سیب زمینی با جوانه ها به وجود برخی گلیکوآلکالوئیدها، به ویژه سولانین و چاکونین نسبت داده می شود.
بر اساس مطالعات، گلیکوآلکالوئیدها می توانند اثرات مفیدی بر سلامت داشته باشند، اما تنها زمانی که در مقادیر کم مصرف شوند. از سوی دیگر، اگر این ترکیبات در مقادیر بیش از حد مصرف شوند، می توانند سمی باشند و در نتیجه مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کنند.
در دوزهای پایین، گلیکوآلکالوئیدها دارای اثرات ضد سرطانی و سایر اثرات مفید هستند. در صورت مصرف بیش از حد، علائم می تواند تا 4 ساعت بعد با حالت تهوع و استفراغ ظاهر شود. 
همچنین برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف سیب زمینی جوانه زده توسط زنان باردار می تواند باعث نقص مادرزادی در جنین شود. خطر ایجاد نقص لوله عصبی، شکاف دهان و صورت و همچنین شکاف لب است. 
به خاطر داشته باشید که هر چه سیب زمینی بیشتر جوانه بزند، محتوای گلیکوآلکالوئید داخل آن افزایش می یابد. این ترکیبات به مقدار زیاد مستقیماً در جوانه ها وجود دارند اما با جوانه زدن سیب زمینی از داخل غده نیز عبور می کنند.

آیا سیب زمینی جوانه زده سمی است؟

هنگامی که گوشت آن سبز می شود و طعم آن به خصوص تلخ می شود، می توانید شک کنید که سیب زمینی جوانه زده حاوی مقادیر زیادی آلکالوئید است. برای کاهش خطر سمیت، می توان پوست، جوانه و قسمت کوچکی از خمیری که جوانه به آن چسبیده است را جدا کرد. پختن سمیت سیب زمینی های جوانه زده را کاهش نمی دهد. 

آیا سیب زمینی جوانه زده را می توان خرود؟

آیا سیب زمینی جوانه زده برای شما مضر است؟ اگر جوانه ها خیلی جوان هستند و بنابراین هنوز خیلی کوتاه هستند، می توانید سیب زمینی را مصرف کنید. بدیهی است که ابتدا باید جوانه ها و سپس قسمتی از پالپ زیر آنها را بردارید. همچنین قبل از پختن سیب زمینی های جوانه زده پوست آن را جدا کنید.
از طرف دیگر، زمانی که جوانه ها از قبل از 1 سانتی متر بلندتر هستند، یا اگر قسمتی از پالپ سبز شده است، مطلقاً نباید آنها را مصرف کنید.
بهترین راه برای جلوگیری از جوانه زدن این غده ها این است که هرگز مقادیر زیادی خریداری نکنید. اگر مقداری سیب زمینی باقی مانده است، می توانید آنها را در یک کیسه کاغذی در یخچال قرار دهید و در قسمت صفر درجه یخچال قرار دهید. این امر مسلماً جوانه زنی را به تاخیر می اندازد.