فواید ماهی برای سلامتی/ سرشار از امگا۳ و ویتامین دی

۲۴ بهمن ۱۴۰۲ 0 سلامت
فواید ماهی برای سلامتی/ سرشار از امگا۳ و ویتامین دی
صرف نظر از ماهی سالمون، ماهی ماهی، ماهی خال مخالی یا ماهی تن، خوردن ماهی بیشتر فواید زیادی برای سلامتی دارد.مطالعات نشان می دهد  افزایش مصرف ماهی با بهبود سلامت قلب و عروق و کاهش خطر مرگ مرتبط است. 

خواص ماهی: سرشار از امگا۳

یکی از ویژگی های برجسته ماهی، محتوای اسید چرب امگا 3 غنی آن است، به ویژه در ماهی های چرب مانند سالمون و خال مخالی. امگا 3 فواید زیادی برای سلامتی دارد، از بهبود عملکرد مغز گرفته تا کاهش التهاب. طبق گفته محققان، برخی از ماهی‌ها مانند ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، ماهی تن، شاه‌ماهی و ساردین منابع غنی‌تری از امگا 3 نسبت به سایرین هستند.
مققان می گویند «اسیدهای چرب امگا 3 یک ماده مغذی ضروری هستند که بدن نمی تواند به تنهایی آن را بسازد، اما فواید قدرتمندی در مبارزه با التهاب مزمن و حفظ سلامت مغز و قلب دارند.  ماهی قوی ترین منبع غذایی اسیدهای چرب امگا 3 است و تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک وعده ماهی چرب را یک تا دو بار در هفته مصرف کنید."

خواص ماهی:کالری کم

ماهی کم کالری در مقایسه با سایر گزینه های پروتئینی، ایده ایی عالی برای وعده های غذایی متعادل و با کالری است.


خواص ماهی:ویتامین دی

ماهی‌های چرب مانند سالمون و تن منابع طبیعی ویتامین D هستند که یک ماده مغذی ضروری برای سلامت استخوان‌ها، عملکرد سیستم ایمنی و سلامت کلی  بدن است

خواص ماهی سرشار از پروتئین

پروتئین ماده ای است که  به رشد و ترمیم عضلات کمک می کند. ماهی ها نسبت به سایر انواع پروتئین حیوانی مانند گوشت گاو و مرغ پروتئین بیشتری دارند،  و همچنین ماهی ها چربی کمتری نسبت به سایر فراورده های پروتئینی دارند.

خواص ماهی:سلامت قلب

مصرف منظم ماهی به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا 3 که به کاهش فشار خون، کاهش تری گلیسیرید و جلوگیری از ضربان قلب نامنظم کمک می کند، محققان دریافته‌اند کسانی که ماهی می‌خورند کمترین خطر حملات قلبی و سکته مغزی را دارند که دو مورد از شایع‌ترین علل مرگ‌های زودرس در جهان هستند. ماهی می تواند جایگزین منابع پروتئینی سرشار از چربی اشباع شده در رژیم غذایی شما مانند گوشت گاو و گوسفند شود که برای قلب شما بسیار سالم تر است.

خواص ماهی:منبع غنی ید

ماهی های آب شور منابع عالی ید هستند که یک ماده معدنی حیاتی برای عملکرد تیروئید و متابولیسم است