آیا پسته چاق می کند؟

۰۳ آذر ۱۴۰۱ 0 سلامت
آیا پسته چاق می کند؟
آیا پسته چاق می کند؟ برای پاسخ به این سوال، ده ها مطالعه علمی که در دهه اخیر توسط محققانی از نقاط مختلف جهان انجام شده است را بررسی کرده ایم. اما ابتدا لازم است که مقدماتی ایجاد شود.
مغزها، از جمله پسته، سرشار از مواد مغذی هستند و برای تامین انرژی بدن عالی هستند. حاوی پروتئین، فیبر، ریز مغذی ها و اسیدهای چرب اشباع کم است. مصرف منظم آجیل با کاهش شاخص توده بدنی و کاهش احتمال افزایش وزن در بزرگسالی مرتبط است.
پسته توجه زیادی را به خود جلب می کند، زیرا در مقایسه با سایر مغزها، محتوای چربی نسبتا کم و سطح انرژی بالاتری دارد. آنها همچنین حاوی مقدار بیشتری فیبر، پتاسیم، فیتواسترول، ویتامین K، لوتئین و کاروتنوئیدها هستند. 
در بین اسیدهای چرب، اسیدهای اولئیک و لینولئیک بیش از نیمی از کل چربی پسته را تشکیل می دهند. آنها همچنین منبع خوبی از پروتئین گیاهی (حدود 21٪ از وزن کل) هستند، با نسبت اسیدهای آمینه ضروری بالاتر از اکثر آجیل های دیگر که معمولاً مصرف می شوند.
از آنجایی که این نوع میوه محتوای چربی بالایی دارد و بسیار پرانرژی است، نگرانی اصلی این است که تصور می شود پسته چاق کننده است. خوشبختانه، تا به امروز هیچ مدرک علمی وجود ندارد که بتواند ارتباطی بین پسته و افزایش وزن پیدا کند.برعکس، مطالعات زیادی وجود دارد که تاثیر پسته بر وزن بدن و شاخص توده بدنی را بی اثر ارزیابی کرده اند.
مصرف منظم این میوه ها به عنوان میان وعده در طول روز، می تواند باعث کاهش قابل توجه شاخص توده بدن شود. محققان به این نتیجه رسیدند که رژیم غذایی مبتنی بر پسته شاخص توده بدنی را کاهش می دهد و تاثیر قابل توجهی بر وزن بدن و دور کمر ندارد. افرادی که مشکل وزن دارند و بنابراین کالری را محدود می کنند، می توانند بدون نگرانی از افزایش وزن، این میوه ها را بخورند.
اگر می خواهید این آجیل را در رژیم غذایی خود بگنجانید اما می ترسید چاق تان کند، نگران نباشید، تحقیقات علمی خلاف این را می گوید. مصرف 42 تا 70 گرم پسته در روز منجر به افزایش وزن نمی شود، برعکس برای سلامتی مفید است.